Terapeuta Ryszard Bochiński prowadzi skuteczną terapie nerwic, depresji , fobii, innych problemów emocjonalnych. Terapia jąkania. Terapia palenia.
Telefon:Warszawa: 661682673;
Stres
Stres to sytuacja zagrożenia powodująca wystąpienie reakcji obronnej w postaci przyjęcia postawy do obrony, podjęcia walki lub ucieczki przed zagrożeniem.
Stres wywołuje każda zmiana w otoczeniu fizycznym i środowisku społecznym człowieka, wymagająca jego reakcji i adaptacji do zmieniających się warunków.
Stres mobilizuje nas, by podjąć działania, które pozwolą na poradzenie sobie z problemem i przywrócą stan równowagi i spokoju.
Stres ma swoje źródło w tym przypadku nie w poczuciu zagrożenia fizycznego, ale raczej psychicznego, wynikającego ze sposobu, w jaki umysł postrzega naszą sytuację. Problem polega na tym, że taki stres, którego przyczyną są np. problemy w pracy, szkole, kłopoty rodzinne, zdrowotne lub inne, niebędące bezpośrednim zagrożeniem fizycznym, jest z reguły długotrwały. Potrafi przeciągać się na dni, tygodnie i miesiące, do czego nasze organizmy zupełnie nie są przystosowane. Taki długotrwały stres nazywamy chronicznym. Przestaje on być pożyteczny a zaczyna być szkodliwy. W dłuższym okresie jest on wręcz szkodliwy. Powoduje osłabienie, kłopoty z koncentracją, trudności w wykonywaniu skomplikowanych zadań oraz upośledza kontakty z innymi ludźmi.
********************************************************************
Nerwica
Zaburzenia nerwicowe, inaczej nazywane są zaburzeniami lękowymi, to zaburzenia psychiczne, które mają bardzo różne symptomy. Osoba chora zdaje sobie zazwyczaj sprawę ze swoich objawów, ale przeżywa przed nimi lęk.
Nerwica jest przykładem choroby cywilizacyjnej. Rozpowszechnienie nerwic narasta. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że objawy nerwicy przejawia około 20% populacji.
Do przyczyn zaburzeń lękowych należą: czynniki biologiczne: stan fizyczny, stan układu nerwowego, wrodzone cechy temperamentalne i rola neurotransmiterów. Czynniki związane z wymaganiami społecznymi i rolą społeczną: rodzina i praca. Ważną rolę odgrywają przeżycia traumatyczne: urazy psychiczne i stres przewlekły. Bardzo częstą przyczyną nerwic jest stres. Zbyt wiele istotnych zmian w ciągu krótkiego czasu jest często przyczyną wystąpienia choroby. Im większy stres tym większe jest ryzyko wystąpienia choroby. Czasem, gdy następuje zbyt wiele dużych zmian w ciągu krótkiego okresu czasu może to doprowadzić do wystąpienia zaburzeń.
********************************************************************
Depresja
Na czym polega depresja, jak można sobie samemu pomóc, jak pomóc osobie cierpiącej na depresję, oraz jakiego rodzaju pomoc oferują specjaliści.
Co to jest depresja? Wydawałoby się, że każdy potrafi wyliczyć jej objawy – smutek, przygnębienie, niechęć do działania, ale przecież wszyscy od czasu do czasu tak się czujemy. Nie znaczy to, że każdy z nas miewa depresję. Depresja nie jest wymysłem i usprawiedliwieniem lenistwa, ucieczką przed problemami. To poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Jednak wcześniej trzeba ją zdiagnozować. Stan chorobowy charakteryzuje się nasileniem objawów i wydłużonym czasem ich utrzymywania się (przynajmniej dwa tygodnie). Niepokój powinno wzbudzić nie samo przygnębienie, ale to, że trwa ono już długo i zmienia nasze funkcjonowanie, dezorganizuje codzienne życie. Smutek w depresji nie pojawia się od czasu do czasu, ale stale nam towarzyszy i zaczyna nas zasadniczo zmieniać.
Jak pomóc sobie samemu
- Podziel się problemem
Jeśli otrzymałeś złą wiadomość lub przytrafiło ci się coś złego, opowiedz komuś co cię spotkało i jak się w związku z tym czujesz. Często dobrze jest się wypłakać, opowiedzieć komuś o bolesnych doświadczeniach, przeżyć je ponownie. W ten sposób umysł naturalnie się uzdrawia.
- Sen
Nie martw się, jeśli masz kłopoty ze snem. Oglądanie telewizji, lub słuchanie radia leżąc w łóżku relaksuje ciało, nawet jeśli nie możesz zasnąć. Zajmując w ten sposób umysł, poczujesz się bardziej odprężony, co ułatwi ci zaśnięcie.
- Spróbuj uporać się z przyczyną
Jeśli sądzisz, że wiesz, co jest przyczyną twojej depresji, spróbuj wyłuszczyć problem na piśmie, a następnie pomyśl, co pomoże ci się z nim uporać. Wybierz najlepsze rozwiązanie i wypróbuj je.
- Wystrzegaj się alkoholu!
Nie poddawaj się pokusie topienia smutków w alkoholu, który tyko potęguje depresję. Nawet jeśli nastrój poprawi ci się na kilka godzin, później będziesz się czuć jeszcze gorzej. Nadmierne picie nie rozwiąże problemu i powstrzymuje nas od ubiegania się o odpowiednią pomoc. Ma również szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne.
- Bądź aktywny
Relaksuj się aktywnie na świeżym powietrzu, nawet zwykły spacer jest dobry. Pomoże ci to zachować formę fizyczną i sprawi, że będziesz lepiej spać. Jeśli nie czujesz się na siłach wyjść na spacer, postaraj się mimo wszystko zachować aktywność fizyczną. Mogą to być zajęcia gospodarskie w domu, drobne naprawy (choćby wymiana żarówki), czy jakiekolwiek inne zajęcia, którym oddajesz się regularnie. Pomoże ci to rozproszyć bolesne myśli, które pogłębiają cię w depresji.
- Dobrze się odżywiaj
Nawet jeśli nie masz ochoty na jedzenie staraj się dobrze odżywiać, stosując zdrową dietę, zwłaszcza dużo świeżych owoców i warzyw. Depresja często prowadzi do utraty wagi i niedoboru witamin, co tylko pogarsza sytuację.
- Nie trać nadziei
Pamiętaj, że:
Wielu ludzi przeszło przez podobne doświadczenia.
W końcu na pewno z tego wyjdziesz, choć w tej chwili wydaje ci się to mało prawdopodobne.
Depresja może okazać się pozytywnym doświadczeniem, które da ci siłę i lepsze zdolności radzenia sobie w życiu. Może pomóc ci lepiej oceniać sytuacje i stosunki międzyludzkie.
Łatwiej będzie ci podjąć ważne decyzje i wprowadzić zmiany w życiu, których do tej pory unikałeś.
Nawet najgorszy smutek, żal, trauma, co u podstaw depresji, mija sama po sobie.To może, nie będziemy, czekać, a przyśpieszymy ten proces?